Jaunųjų astronomų viktorina „Po žvaigždėtu dangum“

Atgal

Lapkričio 25 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūroje vyko tradicinė jaunųjų astronomų viktorina „Po žvaigždėtu dangum“. Iš gausaus būrio norinčių dalyvauti viktorinoje buvo pakviesti 72 mokiniai iš Jonavos, Klaipėdos, Marijampolės, Molėtų, Palangos, Šiaulių, Utenos, Vilniaus miestų ir rajonų mokyklų bei Šiaulių techninės kūrybos centro.

Atsitiktine tvarka mokiniai buvo suskirstyti į 12 komandų, pavadintų ryškiausių iš Žemės stebimų aplink Saulę skriejančių objektų vardais. Kiekvieną komandą sudarė 8–12 klasių mokiniai iš įvairių Lietuvos mokyklų. Viktorinoje mokiniams buvo pateikti 9 komandinių ir asmeninių užduočių komplektai. Užduotims atlikti reikėjo ne tik teorinių astronomijos, fizikos, matematikos žinių, bet ir kūrybiškumo, darnaus komandinio darbo.

Komandoms buvo pristatomi pranešimai su užduotimis. Pirmas pranešimas atėjo iš Džeimso Vebo teleskopo apie tarp daugybės galaktikų pastebėtą vienišą keliauninką. Komandoms reikėjo nustatyti ne tik atstumą iki to objekto, bet ir išsiaiškinti, kaip jis juda danguje. Kitas pranešimas taip pat buvo iš Džeimso Vebo teleskopo, kur šalia informacijos apie nuotrauką laiške buvo ir trys žodžiai: „Ar jūs matot?“. Komandų dalyviai turėjo atlikti gautos nuotraukos fotografinę analizę ir ryškio įvertinimą.

Pranešimų buvo ir apie už Marsą kiek mažesnės planetos netikėtą aptikimą, tad teko pasinaudoti spektrine analize. Taip pat buvo gautas pranešimas su duomenimis, kuriems analizuoti reikėjo ir teorinių metodų, nes reikėjo įvertinti vidutinį planetos tankį, jos dydį, ar turi kietą paviršių ir kt. Paskutinieji parnešimai buvo apie tos planetos trajektoriją ir bei pasiruošimą kosminio zondo misijai.

 Viena iš linksmiausių užduočių – „Visi Mėnulyje“, kai vienam komandos dalyviui yra užrišamos akys, o kitas pasirenka skaidrę su paveikslėliais ir turi pirmajam paaiškinti, kas tuose paveikslėliuose yra pavaizduota, nenaudodamas to žodžio šaknies ir neaiškindamas po raidę.

Komisija įvertino komandų atliktas užduotis sprendžiant „kosmines“ problemas ir pateikė rezultatus. Surinkusi 59 taškus pirmąją vietą pelnė komanda su Deiviu Kungiu, pavadinta Mėnulio vardu. Antroji vieta atiteko Kalistos (vieno iš didžiųjų Jupiterio palydovų) komandai ir Pijui Tydmanui , surinkusiems 57 taškus. Trečiąją vietą su 56 taškais laimėjo Urano komanda.

Sveikiname Deivį Kungį ir Pijų Tydmaną bei jų komandas laimėjusias prizines vietas. Laimėtojams  įteikti diplomai, medaliai ir organizatorių bei rėmėjų prizai.

Mokinius paruošė astrofizikos būrelio mokytojas Vacys Jankus

Kol mokiniai sprendė viktorinos užduotis, mokytojai dalyvavo seminare  „Nuo M. Koperniko heliocentrinės visatos sampratos iki šiuolaikinės astronomijos“

V. Jankaus nuotraukos

 

Šiaulių techninės kūrybos centras,
biudžetinė įstaiga
Stoties g. 11, LT-77156, Šiauliai
Tel. (8-41) 523965
El. p.: rastine@siauliaitech.lt
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190539799


© 2024 Visos teisės saugomos. Šiaulių techninės kūrybos centras