Kokį poveikį skintų gėlių gyvenimo trukmei turi gliukozės tirpalas?

Temakokį poveikį skintų gėlių gyvenimo trukmei turi gliukozės tirpalas?

KategorijaBiologija, botanika, gamtos mokslai.

Augalai yra gyvi organizmai, užimantys didelį mūsų planetos plotą. Kiekvieną dieną mes įkvepiame deguonį, o augalai anglies dioksidą. Be jo augalams dar reikia vandens ir saulės šviesos, kad patys galėtų pasigaminti maistą. Saulės šviesa naudojama, kad anglies dioksidas ir vanduo būtų paverčiami deguonimi, reikalingą mums, ir gliukozę, augalams reikalingu cukrumi. Šį cukrų augalai paverčia energija, kuri gali būti panaudota visiems gyvybei ir augimui reikalingiems procesams.

Ksilemas – kanalas, kuris rūpinasi vandens ir mineralinių druskų gabenimu nuo šaknų iki lapų. Kai nupjaunamas stiebas, šis maistinių medžiagų skystis, kuriame yra ir gliukozė, gali toliau tekėti ksilemu, jei nupjautas galas yra įdėtas į skystį. Skintos gėlės gyvenimo trukmė priklauso nuo kelių dalykų, iš kurių vienas yra nuolatinis maistinių medžiagų skysčio tekėjimas. Be šių sulčių gėlė nuvys (suglebs ir nukris). Kadangi augalams reikalinga gliukozė energijai gaminti, projekto klausimas gali būti toks : ,,Kokį poveikį gliukozės tirpalas turi skintų gėlių gyvenimo trukmei?“

Užuominos Jūsų tyrimui:

Dažnai nupjauta gėlė greitai miršta, nes mikrobai (organizmai, kurie yra per maži, kad juos būtų galima pamatyti plika akimi) dauginasi ir nupjautų stiebų galuose suformuoja kamštį. Norint padidinti skintų gėlių gyvenimo trukmę, svarbu naudoti švarius pjovimo įrankius ir talpas, tai padės kontroliuoti stiebus užkimšančių mikrobų augimą. Rinkdami arba paruošdami gėles tyrimui naudokite tos pačios rūšies gėles ir tuos pačius pjovimo įrankius.

Gliukozės šaltinis yra kukurūzų sirupas. Nuspręskite, kiek sirupo naudosite kiekvienam tyrimui, ir sumaišykite jį su distiliuotu vandeniu. Įmerkite kelias gėles į vazas ar stiklainius, kuriuose yra skirtingas gliukozės tirpalas.

Svarbu! Nepamiškite palikti vieną talpą be gliukozės (kontrolei).

Apgalvokite matavimo metodą. Pavyzdžiui, gėlė bus laikoma nuvytusi, kai bet kuri jos žiedlapių dalis pakeis spalvą arba gėlė nulenks žiedą.

Kiti klausimai, kuriuos galite tyrinėti:

  1. Kaip skintų gėlių gyvenimo trukmę įtakoja vandens temperatūra?
  2. Kaip skintų gėlių gyvenimo trukmę įtakoja cukraus ir obuolių sidro acto tirpalo naudojimas?

PDF formatas:

Kokį poveikį skintų gėlių gyvenimo trukmei turi gliukozė

Šiaulių techninės kūrybos centro pavaduotoja ugdymui Julija Muningienė

Grįžti atgal

Šiaulių techninės kūrybos centras,
biudžetinė įstaiga
Stoties g. 11, LT-77156, Šiauliai
Tel. (8-41) 523965
El. p.: rastine@siauliaitech.lt
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190539799


© 2024 Visos teisės saugomos. Šiaulių techninės kūrybos centras